Hvidløgsbrød er altid dejligt og pull apart brød er bare sjovt. Kombinationen er et lækkert brød, der er helt perfekt til grillhygge, fest eller bare til weekendhyggen med familie og en stor portion lasagne.
Der er noget lidt ekstra hyggeligt ved mad, der er lavet til at blive spist med fingrene.
Brødet er rimeligt let at lave og kræver ikke det store arbejde. Der er lidt hævetid, da brødet skal hæve 2 gange, men jeg har sat lidt tempoet lidt op ved at bruge lidt citronsaft i dejen. Det giver et lille spark til hæveprocessen. Jeg har brugt en mellem (20 cm) springform og det giver ca. 15 stykker.

Pull apart hvidløgsbrød
Lækkert og luftigt hvidløgsbrød
Ingredients
Brød
- 250 ml mælk lunkent – al slags mælk kan bruges men også vand og surmælksprodukter
- 15 g gær
- 1 tyk skive citron
- 2 tsk sukker
- 15 g smør
- 425 g hvedemel
- 1 tsk olivenolie
- 1 tsk salt
Hvidløgssmør
- 50 g smør
- 1½ håndfuld persille
- 1 tsk groft salt
- 3-4 fed hvidløg
Instructions
Brød
- Smelt smør og lun mælk til det er lunkent.
- Bland smør og mælk med gær i en skål. Tilsæt salt, sukker og olivenolie. Tilsæt mel og ælt dejen til den er lin og glat. Sæt til side og lad hæve lunt i 30 min.
Hvidløgssmør
- Hak persille og hvidløgfint. Smelt smør. Bland og tilsæt salt.
Form og bag brødet
- Smør springformen
- Slå dejen sammen og form ca 15 små boller. De skal være cirka på størrelse med en golfkugle.
- Vend bollerne i hvidløgsmørret og kom i springformen. De skal stå tæt, så brødet holder sammen. Sæt til side og lad hæve 30 min mere.
- Forvarm ovn til 200 grader (175 varmluft).
- Bag i 30-35 minutter til brødene er gyldne på toppen. Lad brødet køle lidt af før du begynder at spise det.